AIM: 1: To give equal and ample opportunity to our girls in the field of sports
2: Wholesome Development (Physical, Mental and Spiritual Development) through Sports and Yoga
 
    Sports Achivement - 2017 - 18
   
Sports achievements for the year 2017-18
 

Awards for Sports 17-18
Sports Awards:
Excellence in sports brings pride. When our Students win so many medals, we are proud of their achievements. For us, winning medals is important, but more than that we feel that by participating in sports, a person can learn so many things about life. Through sports we try to get students ready for the battles which they are going to face in life.

U-17 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
DISTRICT LEVEL FOOTBALL COMPETITION
BOYS


S. No.

Name of the Students

STD

1

Aditya Singh

9B

2

Ravi Yadav

9B

3

Pradyum Soni

9B

4

Dev Amit Patel

9B

5

Somnath Padalkar

8B

6

Saugat Shah

7B

7

Dainik Patel

9B

8

Vanraj Rathod

10B

9

Shubham Thakor

9A

10

Devansh Soni

10B

11

Siddharth Sukla

9B

12

Preet Patel

10B

13

Hetarth Patel

10B

14

Vaidik Joshi

10B

15

Neel Loriya

7B

16

Harshil Patel

9B

1ST PLACE                  AT-DHARMAJ
DATE-07/09/2017

________________________________________________

 

U-14 AIFF – 2017-18
STATE LEVEL FOOTBALL COMPETITION
BOYS


S. No.

Name of the Students

STD

1

Shubam Thakor

9A

2

Sidharth Sukla

9B

3

Alok Pandey

8B

4

Vivek Thapa

10B

5

Yagnadeep Gohil

10B

6

Dainik Patel

9B

7

Pradum Soni

9B

1ST PLACE                  AT-PALANPUR (BANASKANTHA)

________________________________________________

 

U-14 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
DISTRICT LEVEL FOOTBALL COMPETITION
BOYS


S. No.

Name of the Students

STD

1

Aditya Trigotra

9B

2

Kirtan Patel

8A

3

Visvam Patel

8A

4

Purva Barot

7A

5

Luv Gajania

6B

6

Pragnesh Thapa

8B

7

Alok Pandey

8B

8

Anshu Upadhyay

9B

9

Prejval Awasthi

6B

10

Aditya Rajpurohit

6B

11

Jayshil Patel

7B

12

Aditya Patel

8B

13

Datt Patel

8B

14

Rahil Faldu

6B

15

Neel Loriya

7B

16

Rudra Dhanani

6B

1ST PLACE                  AT-DHARMAJ
DATE-06/09/2017

________________________________________________

 

U-17 AIFF – 2017-18
STATE LEVAL FOOTBALL COMPETITION – 2017-18
BOYS


S. No.

Name of the Students

STD

1

Vaidik Joshi

10B

2

Vanraj Rathod

10B

3

Somnath Padalkar

8B

4

Devansh Soni

10B

5

Hetarth Donga

10B

DATE-11/11/2017 TO 16/11/2017                  AT-MAHESANA

________________________________________________

 

U-17 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
DISTRICT LEVEL FOOTBALL COMPETITION
GIRLS


S. No.

Name of the Students

STD

1

Priyanshi Hiteshkumar Patel

8A

2

Vishwa Jigneshkumar Patel

8A

3

Mahi Hitesh Bhai Patel

8B

4

Mahi Mehulkumar Shah

8A

5

Jiya Sachin Bhai Patel

8A

6

Jyot Chirag Desai

8B

7

Dhvani Hitul Patel

8B

8

Karina Kirtan Patel

8B

9

Tanisha Laxman Dashila

8A

10

Nidhi Vimal Patel

8A

11

Saloni Rahul Amin

8A

12

Anvesha Ram Mishra

8A

13

Radhika Hiren Hingarajiya

9B

14

Aayushi Chetankumar Thakkar

8A

15

Krupa Bipin Bhai Bhoi

8A

16

Priya Vijay Thakkar

8A

2ND PLACE                 AT-DHARMAJ
DATE-09/09/2017

________________________________________________

 

U-17 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
STATE LEVEL FOOTBALL COMPETITION
PARTICIPATION (GIRLS)


S. No.

Name of the Students

STD

1

Priyanshi H Patel

8A

2

Anvesha R Mishra

8A

3

Mahi H Patel

8B

4

Mahi M Shah

8A

5

Tanisha Dashila

8A

6

Nidhi V Patel

8A

7

Saloni R Amin

8A

8

Dhavani Patel

8B

9

Jyot Desai

8B

10

Jiya Patel

8A

11

Radhika Hingrajiya

9B

12

Karina Patel

8B

13

Viswa Patel

8A

14

Krupa Bhoi

8A

DATE-26/10/2017 TO 30/10/2017                  AT-VISNAGAR (MAHESANA)

________________________________________________

 

U-14 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
HANDBALL RESULT
BOYS

FIRST PLACE


S. No.

Name of the Students

STD

1

Swayam Mayankkumar Patel

8B

2

Manan Shaileshkumar Patel

8A

3

Aum Pinakinbhai Patel

6A

4

Samarth Ajaykumar Sharma

6A

5

Garv Sachinbhai Patel

8A

6

Mit Kamleshkumar Patel

6A

7

Nishk Nareshbhai Bhatia

6B

8

Nisarg Gauravkumar Soni

6A

9

Tilak Vasantbhai Patel

6A

10

Rashesh Gaurang Vasani

5A

  • Selected for State Level
      • Swayam Mayankkumar Patel          - 8B
      • Manan Shaileshkumar Patel             - 8A
      • Aumpinakinbhai Patel                      - 6A
      • Samarth Ajaykumar Sharma             - 6A
      • Garvsachinbhai Patel                        - 8A
      • Mit Kamleshkumar Patel                  - 6A
      • Nishk Nareshbhai Bhatia                  - 6B
      • Nisarg Gauravkumar Soni                 - 6A
      • Tilak Vasantbhai Patel                       - 6A
      • Rashesh Gaurang Vasani                   - 5A
________________________________________________

 

U-14 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
HANDBALL RESULT
GIRLS

THIRD PLACE


S. No.

Name of the Students

STD

1

Misty Sujalkumar Sheth

7B

2

Nancy Arvindbhai Patel

7A

3

Yanshi Tusharkumar Patel

7A

4

Aarna Bhavesh Patel

5A

5

Kavya Anvesh Patel

5A

6

Vanashree Rakeshbhai Patel

7B

7

Kirti Anil Patel

7B

8

Khushi Sanjay Tiwari

7B

9

Khushi Prakashkumar Joshi

5A

10

Mehal Anilkumar Soni

5B

Selected For State Level

Misty Sujalkumar Sheth         - 7B

  1. Nancy Arvindbhai Patel          - 7A
  2. Yanshi Tusharkumar Patel     - 7A
  3. Aarna Bhavesh Patel               - 5A
  4. Khushi Sanjay Tiwari               - 7B

________________________________________________

 

                       U-17 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
HANDBALL RESULT
BOYS

THIRD PLACE


S. No.

Name of the Students

STD

1

Kartik Satish Nair

8A

2

Kaumil Patel

8A

3

Prerak Shah

8B

4

Jayant Nathubhai Bhirud

8B

5

Hitanshu Bharatbhai Patel

10B

6

Prem Samirkumar Patel

7B

7

Nikhar Yogeshkumar Patel

6A

8

Prit Rupchand Bhagora

6B

9

Rudra Manishkumar Patel

5A

10

Jainit G Patel

5A

Selected For State Level

  1. Kartik Satish Nair                      - 8A
  2. Prem Samirkumar Patel         - 7B
  3. Prerak Shah                               - 8B
  4. Nikhar Yogeshkumar Patel    - 6A
  5. Rudra Manishkumar Patel     - 5A
  6. Prit Rupchand Bhagora          - 6B
  7. Jainit G Patel                              - 5A

________________________________________________

 

U-14 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
TALUKA LEVEL YOGA COMPETITION
GIRLS


S. No.

Name of the Students

STD

RANK

1

Shivi Singh Parihar

II A

 

2

Yashvi Bhaveshkumar Patel

II A

 

3

Aashi Chirag Patel

III A

 

4

Bansari Ketanbhai Patel

III  A

 

5

Deanna Ankit  Bhavsar

III  A

 

6

Heer  YogeshKumar Patel

III  A

 

7

Krisha Parshottam Nakum

III  A

 

8

Riddhi kamlesh Patel

III  A

 

9

Aayushi Anup Shah

III  B

5TH

10

Veera Mehulkumar Patel

III  B

 

11

Dhyani Sureshkimar Goti

III  B

 

12

Jiya Sachine Patel

III  B

 

13

Kavya Manishkumar Shah

V A

 

14

Tisha Nirav patel

V B

 

15

Aashka Anup Shah

VII A

4TH

16

Aayushi Pareshkumar Patel

VII A

3RD

17

Janki Pinalkumar Patel

VII A

 

18

Sanjana Mohan Lohiya

VII B

2ND

19

Vaidehi Rushbhkumar Goswami

VII B

 

Selected for dist level competition:

  • Snajana M. Lohiya                               (2nd Rank)
  • Aayushi Pareshkumar Patel              (3rd Rank)
  • Aashka Anup Shah                               (4th Rank)
  • Aayushi Anup Shah                             (5th Rank)

________________________________________________

 

U-14 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
TALUKA LEVEL YOGA COMPETITION
BOYS


S. No.

Name of the Students

STD

RANK

1

Jaitra Sandipkumar Patel

III A

 

2

Jatan Miteshbhai Gokani

III A

 

3

Aatman Aaish Patel

V A

 

4

Jalaj Anirudrasingh Bhaduria

V A

 

5

Kshitij Paragkumar Trivedi

V A

 

6

Mohit Mukeshbhai Patel

V A

 

7

Shail Ankurkumar Patel

V A

 

8

Dhairya Sumeshbhai Rawell

VI A

 

9

Prem Dharmeshkumar Patel

VII A

 

10

Heer Bharatkumar Patel

VII A

3RD

11

Krish Pareshkumar Patel

VII A

 

12

Krish Yogeshbhai Patel

VII A

 

13

Chirag niravkumar Patel

VII B

 

14

Harsh Raj Santkumar

VIII A

 

15

Parth Rajeshkumar Parekh

VIII A

5TH

16

Krish c. Patel

VIII B

 

17

Tilak Amit Trivedi

VIII A

 

  • Selectted for dist. Level competition:-

 

  • Heer  B. Patel                             (3rd   Rank)
  • Parth R. Patel                            (5th Rank)

________________________________________________

U-17 KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
TALUKA LEVEL YOGA COMPETITION
GIRLS


S. No.

Name of the Students

STD

RANK

1

Hirva G. Vasani

IX B

4TH

2

Shreya V. Amin

IX B

 

3

Yashvi Patel

IX B

 

________________________________________________

 

KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
DISTRICT LEVEL YOGA COMPETITION


S. No.

Name of the Students

STD

RANK

1

Hirva G. Vasani

IX B

6TH

________________________________________________

 

KHEL MAHAKUMBH – 2017-18
DISTRICT LEVEL YOGA COMPETITION


S. No.

Name of the Students

STD

RANK

1

Sanjana M. Lohiya

VII B

5th

2

Aashka A. Shah

VII A

8th

3

Aayushi P.Patel

VII A

11th

________________________________________________

 

EK BHARAT SHRESHTH BHARAT 2017
TOURNAMENT PLACE: ESSAR INTERNATIONAL SCHOOL, HAZIRA, SURAT.


S. No.

NAME

CATEGORY

RESULT

01

Rishabh Nilesh Patel

U-17

SILVER

02

Aarsh Manoj Soni

U-17

SILVER

________________________________________________

 

KDFG STATE KARATE TOURNAMENT 2017
TOURNAMENT PLACE: AHMEDABAD, GUJARAT.


S. No.

NAME

CATEGORY

RESULT

01

Shreya Vipin Bhardwaj

U-21

GOLD

02

Rishabh Nilesh Patel

14-15

GOLD

03

Shashank Kashyap V. Pandey

14-15

BRONZE

04

Aarsh Manoj Soni

16-17

BRONZE

05

Meet Makwana

16-17

GOLD

________________________________________________

 

KHEL MAHAKUNBH KARATE TOURNAMENT 2017
TOURNAMENT PLACE: GODHRA SPORTS COMPLEX, NR. KANELAV TALAV, GODHRA,
DIST: PANCHMAHAL, GUJARAT.


S. No.

NAME

CATEGORY

RESULT KMK

RESULT SGFI

01

Shreya Vipin Bhardwaj

OPEN AGE

SILVER

 

02

Rishabh Nilesh Patel

U-17

SILVER

GOLD

03

Aarsh Manoj Soni

U-17

BRONZE

SILVER

04

Shashank Kashyap V. Pandey

U-17

-

BRONZE

05

Prabal P. Chaudhary

U-17

-

BRONZE

________________________________________________

 

SCHOOL GAME KARATE NATIONAL 2017
TOURNAMENT PLACE: CHHATRASAL STADIUM NEW DELHI.


S. No.

NAME

CATEGORY

RESULT SGFI

01

Rishabh Nilesh Patel

U-17

BRONZE

02

Aarsh Manoj Soni

U-17

Participation

________________________________________________

 

VRAJBHOOMI INTERNATIONAL SCHOOL – ANAND
TAEKWONDO RESULTS 2017-2018


S. No.

Name

Class

Tournament

Position

1.

Isha Niraj Punjani

XI-Com

Khel Mahakumbh State

Bronze

2.

Isha Niraj Punjani

XI-Com

SGFI State

Gold

3.

Isha Niraj Punjani

XI-Com

SGFI National

Bronze

4.

Isha Niraj Punjani

XI-Com

Junior TFI State

Gold

5.

Isha Niraj Punjani

XI-Com

Junior TFI National

Participation

6.

Hena Alpeshkumar Patel

X-A

Khel Mahakumbh State

Bronze

________________________________________________

 

VRAJBHOOMI INTERNATIONAL SCHOOL – DLSS ANAND
TAEKWONDO RESULTS 2017-2018


S. No.

Name

Class

Tournament

Position

1.

Radhika Hingrajiya

9th

Khel Mahakumbh State

Gold

2.

Janvi Bhanderi

9th

Khel Mahakumbh State

Silver

3.

Yash C Patel

4th

Khel Mahakumbh State

Bronze

4.

Het C Patel

5th

Sub Junior TFI State

Gold

5.

Badal D Parmar

5th

Sub Junior TFI State

Silver

6.

Vishal Makwana

5th

Sub Junior TFI State

Bronze

7.

Dhruvit Patel

5th

Sub Junior TFI State

Bronze

8.

Rinal B Shah

5th

Sub Junior TFI Stat

Bronze

9.

Yash C Patel

4th

Khel Mahakumbh District

Gold

10.

Vasudev Dabhi

10th

Khel Mahakumbh District

Gold

11.

Radhika Hingrajiya

9th

Khel Mahakumbh District

Gold

12.

Vishal Makwana

5th

Khel Mahakumbh District

Gold

13.

Priyarajsinh Parmar

11th

Khel Mahakumbh District

Bronze

14.

Tanish

5th

Khel Mahakumbh District

Bronze

15.

Radhika Hingrajiya

9th

School Games National

Participation

16.

Het C Patel

5th

Selected For Sub Junior TFI National

National to be conducted in February

17.

Vasudev Dabhi

10th

Grand Prix National Taekwondo Championship

GOLD

18.

Abhishek R Kumar

9th

Grand Prix National Taekwondo Championship

GOLD

19.

Jayveer Rana

5th

Grand Prix National Taekwondo Championship

GOLD

20.

Janvi Bhanderi

9th

Grand Prix National Taekwondo Championship

SILVER

21.

Radhika Hingrajiya

9th

Grand Prix National Taekwondo Championship

SILVER

22.

Het C Patel

5th

Grand Prix National Taekwondo Championship

SILVER

23

Badal Parmar

5th

Grand Prix National Taekwondo Championship

SILVER

24

Priyarajsinh Parmar

11th

Grand Prix National Taekwondo Championship

SILVER

25

Nimisha Sarda

8th

Grand Prix National Taekwondo Championship

BRONZE

26

Rinal B Shah

5th

Grand Prix National Taekwondo Championship

BRONZE

27

Yash Patel

4th

Grand Prix National Taekwondo Championship

BRONZE

 

 

 
 
 
.